Славутські козаки– на полі Берестецької битви

У заходах з нагоди відзначення славетної історичної дати українського народу – 360 річчя Берестецької битви, взяли участь 25 козаків Славутської Паланки під керівництвом міського голови, Отамана Славутської Паланки, Василя Сидора.
Прибувши в село Пляшева Радивилівського району, козаки розмістилися табором на острові Гайок, що входить до історичної пам’ятки меморіального ансамблю «Козацькі Могили». На честь відзначення 360-річчя відомої битви на Берестецьке поле приїхало багато людей щоб вшанувати пам’ять козаків, які боролися за волю і незалежність України: козаки Прилуцького, Слобожанського, Новоград-Волинського полків, Дубровецького куреня, козаки з Луцька, Львова, Запоріжжя та з інших куточків України.
Наступний день перебування на Берестецькому видався дуже насиченим на події. Зранку в клубі с. Пляшева відбувалася конференція про історичні події 1651 року в якій взяли участь Гетьман Козацтва Запорозького Дмитро Сагайдак, Отаман Волинського Округу Петро Олешко, міський голова Василь Сидор, науковці, історики.
До 360-річчя Берестецької битви біля Пам’ятного хреста, що встановили козаки МГО «Козацтво Запорозьке», проведено мітинг, присвячений пам’яті козакам, які загинули в Берестецькій битві. Гетьман Д.Сайдак зазначив, що не переоціненою була в історичному погляді Берестецька битва, вона показала, що козаки завжди стояли і стоять на захисті волі і незалежності України.
Під час заходу представники різних козацьких куренів привели до присяги нових козаків. Крім того, окрему відзнаку отримали військові старшини Славутської паланки С. Шмат та Г. Петровський. Після цього для присутніх виступили вихованці козацьких куренів з Рівного, які підготували віночок з українських пісень та продемонстрували запальні козацькі танці. Кожен із козацьких куренів подарували на честь свята свої святкові номери. Так, представники Дубровецького куреня показали присутнім елементи бойового гопака, ходіння по битому склу, продемонстрували техніку володіння шаблями, довбнею, списом та інше. Козаки Радивилівського куреня організували змагання на перевірку фізичної підготовки та спритності.
Славутські козаки продемонстрували для численної аудиторії різноманітні номери на конях: їзда в колоні по двоє та по чотири, пересування маршем, вистроювання в шеренгу для проведення атаки, вміння їздити на конях, стоячи верхом. Також представники Славутської Паланки показали, як вони в брід на конях можуть перетнути річку.
Усі, хто цікавився подіями Берестечка, мали змогу відвідати різноманітні історичні пам’ятки, серед яких пам’ятний хрест, встановлений легендарному козаку, котрий загинув останній з трьохсот козаків, що прикривали відступ основних частин козацького війська, Георгіївська церква – центральна споруда Меморіального ансамблю «Козацькі могили», музей Берестецької битви. Серед Берестецького поля величаво стоїть монумент героям козакам та селянам, що полягли на полі Берестецької битви, як символ твердості козацького духу і сили. Багато тисяч людей прийшли в ці дні поклонитися нашим славним предкам і подякувати їм за наше сьогодення.
На Берестецьке поле для відтворення епізодів військових баталій приїхало багато гостей з Польщі, Німеччини, Чехії, Литви, Швеції. В «бою» приймають участь і стрільці з мушкетами, і тяжкі козацькі гармати, і вершники з шаблями. Присутні побачили тактику бою, побачили наступ піхоти, завзяті наскоки вершників і вистріли гармат.
Промайнуло 360 років після закінчення Берестецької битви, і час зрівняв із землею укріплення польських військ, заросли травою вали і укріплення козацько-селянського табору. Битва біля Берестечка вписана тисненими буквами в історичну пам’ять України. Ті минулі події відбражають відвагу козаків, їхню мужність і самопожертву найкращих синів України і багато з них в цій битві віддали своє життя за волю і незалежність України.
Берестецька битва – це не тільки наша рана і трагічна історія нашого народу, але це є і наша гордість, що козаки зуміли зібрати своє військо і протистояти найкращій армії Європи того часу.
Знання і вивчення героїчного минулого нашого краю, навчання її молодих людей – обов’язок кожного громадянина. Сьогодні вкрай необхідно звертатися до славної історії козацтва, привертаючи особливу увагу до його найкращих традицій в історії становлення України як козацької держави з метою виховання в молоді рис патріотизму, національної гідності і гордості за славне минуле.

Р. Бачинський

Розміщенно в Без категорії